Преглед на профил
-
Научна дейност
"Културните маршрути в историческия град"
Дисертационният труд представлява първо изследване в областта на културните маршрути на най ниското териториално ниво – в историческия град. Той поставя началото на опазването на това наследство у нас, съгласно Закона за културното наследство.Предмет на изследване са същността, структурата, съдържанието, видовете, идентификацията, защитата и възможностите за използване и изява на културните маршрути в историческите градове.
Основна цел на изследването е да изяви културния маршрут в историческия град като нов вид комплексна културна ценност, която подлежи на опазване и предоставя възможности за устойчиво използване. С това се цели също и преодоляване на днешната проблемна ситуация на липса на конкретни модел за идентификация и инструмент за използване и изява на тази ценност в България.
В рамките на дисертацията е:
- дефинирано определение за културен маршрут в исторически град;
- предложен графичен модел, изясняващ неговото съдържание;
- предложена система за класификация на видовете;
- изведен модел за идентификация на културни маршрути в историческия град;
- очертана спецификата във връзка с различните видове защита в България;
- изведен модел за разработка на специализиран консервационен план на културен маршрут в историческия град.Практическата приложимост на изведените модели е илюстрирана с конкретни примери в приложения към труда:
- три самостоятелни изследвания на автора за идентификация на културни маршрути в исторически градове;
- извадки от три проектни разработки на автора в колектив.Участие в научно-изследователски проекти
2010 - 2012 Научноизследователски проект „Пространствената памет на селищата като инструмент за изследване и стратегическо планиране“ , финансиран от Фонд "Научни изследвания", МОМН, селекциониран в конкурса „Стимулиране на научните изследвания в държавните висши училища“, 2010 г., в колектив с ръководител доц. д-р арх. Милена Металкова-Маркова.
2011 Научно-приложно изследване "Идентификация на културен маршрут в историческия град "Традиционни направления на християнските вяра и култове в Стария град на Несебър", пилотен приложен продукт на План за опазване и управление на "Старинен град Несебър", разработено към Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), с подкрепата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), във връзка с последните изменения на Закона за културното наследство (ЗКН).
2011 Научно-експериментална разработка "План за опазване и управление на "Старинен град Несебър" - Световно наследство - пилотен проект за първия по рода си в България ПОУ, разработка на НИНКН, в колектив, ръководител проф. д.а.н. арх. Т. Кръстев.
2011 Научно изследване Възможности за изява на специфични обекти на културното наследство в България, Център за научни изследвания и проeктиране при УАСГ в рамките на проект, селекциониран в конкурса за научно-изследователски проекти на общо основание „Наука 2011” по плана на УАСГ за 2011 година, в колектив, ръководител арх. В. Панджарова.
2009 - 2010 Научно изследване Идентификация на културни пейзажи и на културни маршрути в историческия град, Център за научни изследвания и проeктиране при УАСГ в рамките на проект, селекциониран в конкурса за научно-изследователски проекти на общо основание „Наука 2009” по плана на УАСГ за 2009 година, ръководител.
2007 - 2008 Двугодишен проект: Културно наследство: образование – наука – опазване – интегрирани в туризма (HERITAGE: ESPRIT)– Селекциониран в конкурса на МОН “Проучване на националните културно-источески ценности като част от Европейското културно наследство и съвременните методи за тяхното съхранение”, УАСГ, член на Консорциума, Консултативния съвет и научния колектив, в колектив, ръководители проф. д.а.н. арх. Тодор Кръстев и доц. д-р арх. Боян Георгиев.
Участие в международни проекти
2009 - 2011 Международен изследователски проект: Research project "Terra [in]cognita: Earthen architecture in Europe", в рамките на Програма Култура 2007-2013 на Европейския Съюз, с координатор Ecole d'Avignon, в авторския колектив от страна на България, съвместно с арх. М. Велков.
2006 Демо версия на сайт Културни коридори на Югоизточна Европа, в колектив, ръководител проф. д.а.н. арх. Т. Кръстев.
2005 - 2006 Проект Децата и културното наследство на Югоизточна Европа, мултимедиен продукт и website Открий съкровището, в колектив, ръководител проф. д.а.н. арх. Т. Кръстев.
Научни и академични длъжностиГлавен асистент в катедра "История и теория на архитектурата", Архитектурен факултет, Университет по архитектура, строителство и геодезия, София
Eксперт на БНК на ИКОМОС и УАСГ в Български институт за стандартизация, технически комитет по стандартизация (ТК94) “ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО”
-
Публикации
Георгиева, Д., "Достъпност до културното наследство", Годишник на УАСГ, София, 70 години УАСГ Международна юбилейна научно-приложна конференция УАСГ 2012, Доклади Том 1, София, 2012, ISBN-978-954-724-049-0, стp. 147-152
"Достъпност до културното наследство"Georgieva, D., “The Accessibility to Cultural Heritage as a Key Factor for Sustainable Development of Territories”, Материалы Всероссийской открытой научно-практической конференции Коренные малочисленные народы. Этнографическая индивидуальность как основа поступательного развития цивилизации, Министерство культуры Республики Хакасия, Хакасское книжное издательство, 2014, стр. 69-75
“The Accessibility to Cultural Heritage as a Key Factor for Sustainable Development of Territories”Georgieva, D., “Ethical and Philosophical Dimensions of Accessibility to Cultural Heritage (or why we need a different perspective)”, Международна научна конференция, Базиликата Света София на прехода от езичество към християнство, март 2014 (под печат)
“Ethical and Philosophical Dimensions of Accessibility to Cultural Heritage (or why we need a different perspective)”